Wiele programów potrafi definiować, jakiego programu będzie używało do otwierania URLi. Także menadżery okien (np. KDE) pozwalają określić domyślny program do otwierania plików danego typu. Jednak świat nie jest doskonały...

Czytaj dalej...

Przypadki chodzą po ludziach. Znaczy po internecie. Żeby dostać w komentarzu linka do Bathorego i trafić w pokrewnych (nie, nie chcę znać algorytmu) na Polska by Under the gun i do tego sporo innych kawałków (prawie cała płyta Homeland) zespołu Under the gun, to jest szansa... No nieważne. Mała.

Czytaj dalej...

Nowy stary zespół.

02 grudnia, 2008

Kiedyś skacząc po Wrzucie znalazłem zespół, który mi się spodobał i... oczywiście zapomniałem jego nazwy. Przy okazji niedawnej wymiany zdań po raz kolejny poszukałem go i... pomogło jakieś zestawienie metalowych zespołów szwedzkich (yep, że skandynawski metal[1] to pamiętałem). Szczególnie podoba mi się utwór The Lake z albumu Blood on Ice. A chodzi o grupę Bathory.

[1] Fachowo nazywa się to viking metal, hrhrhr.

Niektórzy są leniwi i niezorientowani, więc krótka informacja dla tych, którzy lubią programować, chcą się poduczyć lub sprawdzić w programowaniu (C, C++, Pascal): za tydzień rusza kolejna edycjakonkursu programistycznego (dead link) organizowanego przez Asseco Business Solutions (dead link)

Czytaj dalej...

How to make irssi talk UTF8 on a classic ISO-8859-2 terminal, flash HOWTO:

/set term_charset ISO-8859-2
/set recode_out_default_charset utf8
/set recode_autodetect_utf8 ON
/set recode_fallback ISO8859-2
/set recode_transliterate ON
/set recode ON
/save

Źródło: strona z której pochodzą dane. Tak, to jest przedruk żywcem, dla mej pamięci.

Szukam sobie programu na komórkę do robienia listy zakupów, bo chodzenie z karteczką jest niewygodne, a w treści SMS trudno odhaczać załatwione pozycje. Musi być napisany w Javie i działać na Nokii 3110c. Ideałem by było, gdyby pozwalał na import listy zakupów z SMS. W sensie: robię listę na swoim telefonie i mogę komuś, kto posiada ten sam program, wysłać tę listę. No i musi być prosty w obsłudze.

Czytaj dalej...

Jakiś czas temu pisałem o fglrx i oszczędzaniu energii. Stwierdziłem, że znaczne ulepszenie istniejącego skryptu jest proste. Poniżej efekty w postaci dobrego zarządzania.

Czytaj dalej...

License to blog.

20 listopada, 2008

Dziś stwierdziłem, że blogowi, a w zasadzie wpisom czegoś brakuje. Brakuje dokładnego, jawnego określenia warunków wykorzystania (niejawne wynika z prawa autorskiego). Pierwszą rzeczą, o której pomyślałem były licencje ze stajni Creative Commons. Zalet mają sporo - popularne, znane, otwarte...

Czytaj dalej...

Badram dla 2.6.27.

09 listopada, 2008

Korzystając z chwili wolnego i upgrade'u do 2.6.27.5 na domowym routerze (w domu jestem to i kernel trzeba zmienić na nową gałąź ;)) postanowiłem wrzucić ojcu także 2.6.27.5. Niestety, chociaż ta wersja patcha do 2.6.27 nakłada się czysto, to przy kompilacji występują błędy w stylu niepoprawna liczba argumentów przekazywana do funkcji.

Czytaj dalej...

Jeśli ktoś chce poczuć, jak zapewne czuli się administratorzy N-K rok temu, to powinien zagrać w Rack-a-node. Ograniczenia czasowe, finansowe, elektryczne, zadań do wykonania dużo... ;)

Gra jest zapewne edukacyjna, bo zrobiona przez uniwersytet (Purdue University, West Lafayette, Indiana), więc w razie czego, to nie gramy, tylko rozwijamy umiejętności zawodowe.

Czytaj dalej...

Ostatnio trochę nudziłem się w pociągu (nie zabrałem książki, lapek wyjęty, bo trochę popracowałem, ale wszystko co było do zrobienia, zostało zrobione, z telefonu nie chciało mi się czytać), więc postanowiłem się porozglądać. Sieciowo, oczywiście.

Czytaj dalej...

Często wykorzystywany do dzielenia się multimediami portal wrzuta.pl zmienił swojego flashowego playera na takiego, który ma wbudowaną reklamę. Nie mnie oceniać zasadność takiego kroku (OK, tę jedną reklamę mogę znieść), w każdym razie domyślne (któryś zestaw reguł z domyślnych...) filtry rewelacyjnego rozszerzenia adblock plus skutecznie blokują playera, a niezupełnie o to chodzi.

Okazuje się, że, winny jest filtr */adserve. Aby zrobić wyjątek dla playera wrzuty, wystarczy dodać w wyjątkach @@http://*wrzuta.pl/mp3*.swf*. Co prawda mamy reklamę w playerku, ale działa.

UPDATE: Zgodnie z tym, co napisał Piotrek (komentarz 7), zmieniony został sposób wywołania playera. Co prawda wygląda mi to na działanie tymczasowe (poprzednia wersja zahashowana w pliku), ale trzeba poprawić. Proponuję:

@@http://*wrzuta.pl/*.swf*

zamiast poprzedniego

@@http://*wrzuta.pl/mp3*.swf*

Na razie nic nie wyskakuje, poza playerem...

CrossOver za darmo - tylko dziś.

28 października, 2008

Co prawda trąbią o tym na prawo i lewo na portalach tematycznych, ale na Joggerze jeszcze nie widziałem, a okazja jest dość niepowtarzalna, więc z kronikarskiego obowiązku: tylko dziś (a dokładnie do 23:59 PM Central Standard Time, czyli naszego czasu 5:59 w środę) za darmo pobrać pakiet CrossOver (w skrócie - komercyjna wersja WINE plus lepsze wsparcie dla gier w załączonym CrossOver Games) w wersji na Linuksa lub MacOS (normalna cena to ok. 40 USD).

Czytaj dalej...

Zdarza się, że przypadkowe naciśnięcie przycisku power powoduje restart komputera. Szczególnie w laptopie przyciski te są na wierzchu, widoczne, a na dodatek w innym kolorze, co przyciąga dzieci i skłania je do interakcji (jeśli kiedykolwiek ktokolwiek będzie chciał wysadzić pół Europy, to wystarczy zaopatrzyć stosowną walizeczkę nuklearną w czerwony przycisk z napisem "nie dotykać" i zostawić milusińskiego sam na sam z tą walizką na kilkanaście minut...). Zabezpieczenie się przed tym w przypadku Linuksa jest bardzo proste...

Czytaj dalej...

Karty graficzne firmy ATI, czyli obecnie AMD, przynajmniej wersje mobilne, montowane w laptopach, posiadają wbudowaną w sterowni funkcję łatwej zmiany prędkości. Jest ona szczególnie przydatna w laptopach, gdzie niekoniecznie przez cały czas potrzebna jest wydajność, za to liczy się możliwość dłuższej pracy na baterii czy po prostu cichszej pracy.

Czytaj dalej...