Poniżej linki do co lepszych moich wpisów, głównie dotyczących Linuksa i tematyce sieciowej.

Poradnik jak sprawdzić IP, zarówno w systemie Linux, jak i pod Windows. Opisuje sprawdzanie aktualnie ustawionego czy przydzielonego z DHCP adresu IP, jak i adresu z jakim urządzenie jest widoczne w sieci.

Skoro już przy sprawdzaniu IP jesteśmy, warto znać kilka sposobów i tricków dotyczących ustalenia IP osoby komentującej na blogu czy forum.

Prosty sposób na przyspieszanie otwierania stron na komputerze przez wybór najszybszego serwera DNS: jaki serwer DNS wybrać?. Opis narzędzia ułatwiającego to zadanie.

Jak uruchomić komputer z USB, gdy BIOS nie posiada takiej opcji? Poradnik z wykorzystaniem narzędzia, które umożliwia bootowanie z USB w sposób niezależny od BIOS.

Wpis o tym, co słychać w świecie niedrogich komputerów z procesorem ARM, czyli dlaczego nie kupię Raspberry Pi i trochę o alternatywach dla RPi.

Skoro mowa o Raspberry Pi, to warto pamiętać, że istnieją ciekawe alternatywy. Jedną z takich alternatyw dla Raspberry Pi jest Banana Pi, czyli SoC z szybszym niż w rpi procesorem ARM nowszej generacji, wspierającym architekturę armfh Debiana, większą ilością RAM i złączem SATA.

Opis podstawowej konfiguracji programu dnsmasq, czyli prostego i lekkiego demona DHCP i DNS. Dnsmasq jest idealny do domu czy biura.

Niedawno uruchomiłem serwis, który umożliwia sprawdzenie sprawdzenie stanu rowerów miejskich Nextbike w różnych miastach Polski. Obsługiwane są między innymi Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków. Ilości rowerów na stacjach aktualizowane co minutę na podstawie danych pobieranych od firmy Nextbike. Wszystko w lekkiej, ale nadal czytelnej formie.

Niebezpieczne rośliny w Polsce, czyli barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego. Informacje kiedy są groźne, czym się różnią.

Jak zrobić router Wi-Fi z komputera z Linuksem? Jak wykorzystać Raspberry Pi jako router GSM? A może router LTE na Linuksie? Wszystkie odpowiedzi, łącznie z przykładami konfiguracji w linku powyżej.