Netalyzr - narzędzie do analizy sieci.

16 czerwca, 2009

Korzystając z oczekiwania przy porannej kawce na to, co pokaże Opera (pomyliłem się, nie zrobili Turbo mode dla każdego i przetwarzania po stronie klienta, oraz dystrybucji opartej o P2P, tylko połączenie clienta z serwerem o nazwie Opera Unite - też ciekawe), poprzeglądałem RSSy i znalazłem świetne narzędzie do analizy potencjalnych problemów z siecią.

Netalyzr bo o nim mowa, działa przez przeglądarkę, wymaga Javy i Javascript i pokazuje użytkownikowi ciekawe informacje na temat jego łącza, poziom ingerencji ISP w dostarczane łącze oraz możliwe problemy z siecią.

Obecne jest m.in. wykrywanie: NAT, randomizacji portów źródłowych, ingerencji w DNSy, właściwości IP (obecność w blacklistach itp.), blokady portów, obecności HTTP proxy, filtrowania treści, wsparcia dla IPv6. Do tego standardowe testy opóźnień i przepływności. Do tego takie drobiazgi jak sposób przedstawiania się przeglądarki i dokładność ustawienia zegara.

Ja dowiedziałem się paru ciekawych rzeczy o moim dynamicznym IP z Multimo: You are listed on the Spamhaus Policy Based Blacklist, meaning that your provider has designated your address block as one that should not be sending any email oraz The SORBS DUHL believes you are using a statically assigned IP address.. No niestety, jest dynamiczne.

Samo narzędzie raczej dla power userów, przeciętnemu Kowalskiemu wiele nie powie, a jego wyników nie należy traktować jak wyroczni, ale wygląda, że prosty sposób pozwala uzyskać sporo ciekawych informacji np. połączenia i swojego ISP. IMHO warte bookmarka.

Dla porządku źródło, z którego dowiedziałem się o Netalyzr.

1. Michał Górny napisał(a):
16 czerwca 2009, 11:21:31

Nie wiedziałeś, że dynamiczne IP są z zasady blacklistowane?

2. Zal napisał(a):
16 czerwca 2009, 11:46:32

Fajna sprawa. Właśnie wykonałem test na łączu politechnicznym. Taki szybki, wstępny test może być przydatny ;]

3. rozie napisał(a):
16 czerwca 2009, 12:12:10

Michał Górny: Po pierwsze, tu sam provider oznaczył (rozumiem ideę, ale niezbyt się to sprawdza w praktyce - gdyby wszyscy korzystali, to byś nie wysłał poczty z Thunderbirda do nikogo z takiego łącza), po drugie, sprzeczność z kolejnym punktem, gdzie IP jest jako statyczne. Pewnie niedługo zrobię zestawienie z paru różnych ISP. Może poczekam na wersję stabilną?