Tunele i proxy jako strażnik wolności.

19 maja, 2009

Sporo niedawno było słychać o pakietach internetowych, czyli ograniczaniu dostępu użytkownika do wybranych rejonów/usług sieci. Zależność od widzimisię ISP w pewnych kwestiach jest faktem. Ot choćby TPSA, która postanowiła wyciąć IRC (a poleciało jeszcze parę usług).

Regulacje prawne nie rozwiązują problemu - po pierwsze, niekoniecznie będą chronić użytkownika, po drugie, będą trudne do wyegzekwowania przy odrobinie złej woli ze strony ISP. Co zatem mogą zrobić użytkownicy, aby zachować wolność i niezależność od dyktatury warunków i cenzury państwa i ISP? Wziąć sprawy w swoje ręce.

Po pierwsze, mogą skorzystać z różnych proxy i tuneli. TPSA wycina dostęp do serwerów IRC? Postawienie swojego tunelu IPv6 (Zal ładnie opisał stawianie tunelu IPv6 i tu też o tym pisał, poza tym na stronie HE jest generator wpisów) i łączenie się po IPv6 rozwiązuje problem - tego nie wycinają (w zasadzie mogliby wycinać, tyle, że w przypadku opisanego rozwiązania jest to dla nich ruch IPv4 do zupełnie innego hosta).

Youtube nie pozwala na dostęp do zasobów z Polski? Użycie proxy w innym kraju lub tunelowanie (np. po SSH SSH tunnel HOWTO - na wszystkie platformy - lub - IMO łatwiejsze do zapamiętania SSH tunnel w Ubuntu) do hosta w innym kraju (w przypadku wykrywania proxy) rozwiązuje problem. Prawie, bo trzeba jeszcze mieć do czego zestawić tunel. Za to szyfrowanie do końca tunelu dostajemy gratis.

ISP blokuje GG? A gdyby je tak przetunelować po SSH... Albo skorzystać z transportu jabbera...

Zupełnie na deser tunelowanie IP po ICMP - HOWTO i tunelowanie IP po DNS - to raczej jako obejście punktów hotelowych, ew. uzyskanie dostępu z hotspotów itp.

Możliwości jest wiele, praktycznie każda blokada ma jakiś sposób obejścia. I każdy sposób obejścia da się jakoś blokować. Dodatkowo, nie wszystkie opisane sposoby są proste w użyciu (część zadziała tylko na Linuksie i/lub wymaga odpowiednich opcji w kernelu). Ale warto wiedzieć, co jest do dyspozycji.

1. Zal napisał(a):
19 maja 2009, 08:47:17

To ostatnie rozwiązanie, tunelowanie po DNS-ach, jest szczególnie finezyjne. Jakby nie patrzeć istnieje możliwość obejścia niemal wszystkiego, o ile dysponuje się wiedzą i narzędziami. Oby tylko nie trzeba było robić tego zbyt często – niewygodna to sprawa. Wystarczy skorzystać z Tora, aby się o tym przekonać ;]

Z tego, co pamiętam to nawet w Chinach nie blokuje się szyfrowanego ruchu po to, aby nie utrudniać funkcjonowania biznesu. Takie zachowania też można zawsze wykorzystać.

Co do HE – lepszy byłby ten link :]

2. rozie napisał(a):
19 maja 2009, 18:46:24

Zal: Link dodałem, dzięki. Co do Tora – na śmierć o nim zapomniałem, a w sumie najprostszy dla zwykłego użytkownika jest. Poprawię niebawem, bo na dłuższy wpis zasługuje.

3. m napisał(a):
19 maja 2009, 21:24:08

Jeśli ktoś chce korzystać z ircnetu i tunelu ipv6 w tunnelbroker to się rozczaruje, na serwerach .ee adresy z he.net dostały K:line, a do eu.irc6.net w ogole nie da sie dobic.

4. Grzegorz napisał(a):
20 maja 2009, 12:14:22

Jeśli ustawy „antypirackie” zostaną przyjęte w najistotniejszych dla Internetu krajach, prawie na pewno będzie się można spodziewać powstania i popularyzacji linuksowych dystrybucji LiveCD z gotową konfiguracją „uwalniającą” sieć.

Gdybyś tak ową budował proponuję nazwę „Internet LoveCD” ;)

5. Karol "Zal" Zalewski napisał(a):
20 maja 2009, 12:19:17

@Grzegorz: W rzeczy samej :] Nawet obecnie jest sporo wirtualnych maszyn tylko i wyłącznie do tego celu przeznaczonych.

6. Różowy blog napisał(a):
21 maja 2009, 20:34:03

Tor setup mini howto.

Zapomniałem napisać o tor w poprzednim wpisie o tunelach, więc teraz nadrobię. W sumie nietypowo, bo odpalając węzeł tora i opisując jego konfigurację. A sam tor to chyba jeden z prostszych i łatwiejszych w użyciu tuneli.