Nowy mobilet.

05 kwietnia, 2009

Nowy to za dużo powiedziane, bo już w styczniu był, ale dopiero teraz zainstalowałem. Skłonił mnie do tego pobyt w Szczecinie i brak biletów. Wcześniej jakoś nie było bodźca, bo stara aplikacja działała. Krótkie wrażenia z instalacji i obejrzenia aplikacji w wersji 3.1.5:

Pobieranie nowej wersji jest totalnie skopane i nieintuicyjne. Po zalogowaniu się do panelu nie ma ani dowlnoad, ani pobierz. Aby pobrać nową wersję trzeba... powtórnie podać dane telefonu (Moje Konto -> Dane użytkownika > Dane telefonu). Na szczęście jest to opisane w pomocy.

Nowa aplikacja integruje parkowanie i bilety, co jest sporym plusem, ale niestety w przypadku prepaid nadal trzeba doładowywać dwa konta - osobno parkowanie i osobno bilety. Szkoda, bo oddala od "cyfrowej gotówki". Jest za to możliwość ustawienia polecenia zapłaty.

Sama aplikacja - nowy (IMO lepszy, zwł. dla osób ze słabym wzrokiem) wygląd, trochę javowych "pasków postępu" (okręgi) przy łączeniu się z netem. Prawie dwa razy większa. Błędów - na pierwszy rzut oka - nie zauważyłem, ale też nie przyglądałem się dokładnie.

Najważniejsze - możliwość wyboru regionu, czyli które bilety (parkowania nie testowałem) chcemy kasować. Aktualnie bilety działają w Poznaniu i Szczecinie, a parkowanie w Bytomiu, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Radomiu, Śremie, Toruniu, Warszawie i Wodzisławiu Śląskim. Szkoda, że tylko dwa miasta są wspierane od strony biletów (i że nie ma tam stolicy). Brakuje też podglądu cen biletów w danym mieście...

Ogólnie - ideał to nie jest, ale krok do przodu. Z ciekawostek - używam mobiletu regularnie od jakiegoś kwartału, nie zdarzyło mi się (ani żadnemu ze znajomych, którzy używają), by system nie zadziałał. Kontrole też przebiegają sprawnie - sprawdzana jest tylko (optycznie) godzina ważności biletu, nawet o przełączenie na kolejne plansze nie prosili jeszcze...