Domyślna przeglądarka w systemie, czyli alternatives.

07 grudnia, 2008

Wiele programów potrafi definiować, jakiego programu będzie używało do otwierania URLi. Także menadżery okien (np. KDE) pozwalają określić domyślny program do otwierania plików danego typu. Jednak świat nie jest doskonały...

Bywa jednak - tak jak w przypadku znajomych i ich upgrade'u PSI do wersji 0.11 - że opcja definiowania przeglądarki znika, a linki zaczynają otwierać w bardzo fajnym, ale niekoniecznie najfajniejszym konquerorze. Podobnie Icedove (Thunderbird) nie pozwala - w prosty, klikalny sposób - na określenie, jakim programem otwierać linki do stron WWW umieszczone w mailach/postach.

Rozwiązaniem tego problemu i lekiem na zło całego świata ;) jest ustawienie zmiennej środowiskowej x-www-browser. Aby ustawić domyślną przeglądarkę HTML w trybie graficznym dla wszystkich użytkowników w systemie, należy (w przypadku Debiana) wydać z konta root polecenie:

update-alternatives --config x-www-browser

Następnie podajemy numer odpowiadający Naszej Ulubionej (tm) przeglądarce i... to wszystko. Od tej pory we wszystkich niezdefiniowanych przypadkach w środowisku graficznym powinna służyć ona jako przeglądarka WWW.

Oczywiście użytkownik może zmienić sobie indywidualnie ustawienie tej zmiennej w skryptach logowania. Ponadto, definiować w ten sposób można znacznie więcej domyślnych programów.

UPDATE: Powyższe działało dla PSI 0.10. Po upgrade do Lenny'ego, PSI (wersja 0.11) nic sobie z ustawionego x-www-browser nie robi, aby działało trzeba ustawić przeglądarkę dla danego window managera. W przypadku KDE:KDE -> Wybór komponentów -> Przeglądarka WWW. Więcej o zachowaniu PSI i innych WM: źródło.

1. Spo0lsh napisał(a):
08 grudnia 2008, 10:24:51

problem z PSI:
cat psi.sh #!/bin/bash
export BROWSER=<twoja ulubiona przeglądarka>
psi &

I też działa :)