PLNOG 2008 - wrażenia cz. 2.

24 września, 2008

Mimo, że nie zabalowaliśmy zbytnio pierwszego dnia, wstaliśmy punktualnie i zgodnie z planem, to nie dotarliśmy na pierwszy wykład dnia drugiego (dzień pierwszy tutaj). Plecak kumpla nagle okazał się za mały, mimo, że do Krakowa całkowicie wystarczał... No ale mieliśmy PS2 ze sobą, więc jesteśmy usprawiedliwieni... Koniec końców zmieściliśmy się jakoś (trochę miejsca znalazło się u mnie w plecaku) i ruszyliśmy na wykład. Ale stwierdziliśmy, że 20 minut spóźnienia to przesada i lepiej kawę wypić... Zmieniona została też agenda, ale trzymam się wersji ze strony - kolejność jest mniej istotna.

A na kolejnym wykładzie Sylwester Biernacki PLIX i Michał Małyszko, UBIK Business Consulting mówili o punktach wymiany ruchu w Polsce. Wykład bardzo fajnie poprowadzony - z humorem, wykładowcy ewidentnie przygotowali się.

Tematem przewodnim był peering w Polsce, oraz polityka TPSA. W skrócie - można kupić drogie łącze od TPSA, albo pompować ruch za granicę (płacąc za to, ale mniej), a następnie TPSA kupi ruch zagraniczny (zapewne po stawkach rynkowych, bo od firmy matki). Wg. zgrubnych wyliczeń prowadzących (choć nie uwzględnili ruchu kupionego od TPSA w Polsce), przy takim postępowaniu miesięcznie wychodzi z kraju ćwierć miliona euro. A wszystko dlatego, że TPSA nie chce się peerować(?) w kraju.

Panel z UKE został zdominowany ww. tematem, czyli polityką TPSA w zakresie peeringu. Jak pisałem wyżej - być może sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo pominięte zostały zyski z łącz krajowych, które niektórzy (choćby Allegro) kupują, mimo, że są droższe, bo zagranica niby działa i jest bezproblemowa (przynajmniej od czasu, kiedy TPSA nie degraduje tego ruchu), ale jednak "zależy nam na jakości, więc nie zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie" (cytat niedokładny). O tym, że nadrzędnym celem może być generowanie zysku firmy-matki nikt nie wspomniał (BTW ciekawe czy to by było legalne...).

Dyskusja była tym ciekawsza, że na sali był przedstawiciel TPSA. Stwierdził, że łącza od TPSA są drogie z dwóch powodów. Po pierwsze, mają zdublowaną całą infrastrukturę, czego nie ma chyba żaden inny operator, więc świadczą usługi lepszej jakości, ale to kosztuje. Po drugie, mają narzucony prawnie obowiązek świadczenia usługi na terenie całego kraju w tej samej cenie. Czyli megabit w Ustrzykach i w W-wie muszą sprzedawać za tyle samo, mimo, że w W-wie mają znacznie niższe koszty i mogliby taniej... No i niezupełnie jest tak, że TPSA nie chce się peerować...

Żeby było jeszcze weselej, TPSA jako taka niespecjalnie ma content w swojej sieci (za to ma dużo użytkowników na neostradach), czyli tak naprawdę większy operator więcej wysyła do TPSA, niż pobiera. Ale za pasmo i tak on musi zapłacić... Czyli za to, że Kowalski na neostradzie ma dostęp do np. N-K płaci... N-K! W każdym razie temat ważny, ciekawy i być może coś się będzie zmieniać.

UKE wspominało, że nie słyszą wszystkich głosów i że operatorzy (zwł. mniejsi) powinni mówić jednym głosem. Cóż, w kontekście ww. opisanych regulacji prawnych i traktowania operatorów jako równych i równiejszych można było odnieść wrażenie, że UKE jest dla dużych i małym nie pomaga (a przedstawicieli naprawdę małych firm, świadczących dostęp radiem kilkudziesięciu - kilkuset osobom pewnie specjalnie na konferencji nie było). Ale to może tylko moje wrażenie...

Przemysław Jaroszewski z NASK mówił o nadużyciach i inicjatywie pozwalającej na wspólne działanie operatorów w sprawie minimalizowania skutków nadużyć sieciowych (przede wszystkim o BGP blackholingu). Przy okazji okazało się, że mało kto tego używa (zwł. w wersji międzyoperatorskiej), a głównym powodem jest nieufność zarządów ("a bo może oni nam coś wyłączą"). Myślę, że parę osób zostało przekonanych do sensu stosowania tego typu rozwiązań.

Krzysztof Mazepa (Cisco) opowiadał o "IP Fast Convergence". I rozdawał książki. Jeszcze jeden wykład o szybkiej zbieżności, niespecjalnie mnie wzruszył w tym momencie, bo i Cisco, i znowu zbieżność, i temat na tę chwilę "nieistotny" dla mnie, zwłaszcza, że takie tematy jak wcześniejsze były na tapecie.

Tomasz Paszkowski z nasza-klasa.pl. Jeśli chodzi o samo prowadzenie, to na największym luzie. A może nie tyle luzie, co na żywioł. Całkiem wykłady szluugowe mi się przypomniały...

Ale to się wybacza, bo N-K jest dynamicznym i żywiołowym portalem. Było trochę o powiązaniach międzynarodowych (podobnie jak w przypadku Allegro). Jeśli chodzi o techniczną stronę, to mam wrażenie, że N-K korzysta dokładnie z tych samych rozwiązań, co Allegro jakiś czas temu. Co więcej, u nich to działa, za to nie sprawdziły się - póki co(?) - rozwiązania komercyjne.

Baza danych to MySQL (pytanie z sali "ile macie serwerów sql?" odp. "z siedemdziesiąt"). Backend to Apache + PHP, potem farma lighttpd + squid do serwowania statycznego contentu. RAMu w squidach jest łącznie tyle, że wszystkie miniaturki zdjęć mieszczą się w RAM i mogą być serwowane bez potrzeby odwoływania się do dysków.

Ogólnie HAProxy, LVS, lighttpd, apache, PHP, MySQL, prosta sieć, dużo ruchu i trochę tricków z kierowaniem requestów/zestawianiem sesji WWW i hashowaniem URLi. Ogólnie linuksiarsko i "na open source działa". I biorąc pod uwagę to, jak to się zachowywało rok temu, to obecnie działa całkiem nieźle, plus przybyło funkcjonalności (to takie moje przemyślenie na marginesie).

Przemyslaw Misiak (Lumena) ciekawie mówił o QoS w sieciach MPLS. Ciekawie, bo na realnych danych (procentowych) i szczerze. Czyli "jak macie wysycenie poniżej 80% w core, to QoS średnio coś daje". Było też o skomplikowanych modelach, z których nikt nie korzysta. W znacznej mierze potwierdził - choć niezupełnie w zamierzony sposób - tezy Randy'ego z pierwszego wykładu pierwszego dnia.

Ale jeśli już ktoś chce wdrażać QoS, to mógł się dowiedzieć sporo o podstawach projektowania tego typu rozwiązań w sieciach MPLS, o potrzebie uwzględnienia ruchu typu bulk, o różnych konwencjach priorytetyzowania. Zdecydowanie dobry i przystępny wykład.

UPDATE: W końcu pojawiła się pokonferencyjna strona podsumowująca spotkanie, a na niej zapowiedź: Na stronie PLNOG systematyczne publikować będziemy materiały ze spotkania: zdjęcia, prezentacje, a także filmy z wykładów. Póki co na zapowiedzi się skończyło, ale liczę, że niebawem coś się pojawi (o czym poinformuję).

Materiały z konferencji się pojawiły w końcu, więc linkuję: materiały z konferencji 2008.

1. mati napisał(a):
03 października 2008, 23:11:06

juz sa prezentacje :)

2. rozie napisał(a):
05 października 2008, 19:43:30

mati: Tak, wiem, dostałem maila. Trochę brak czasu na update’y. ;/