PLNOG 2008 - wrażenia cz. 1.

20 września, 2008

Tak się złożyło, że w miniony czwartek i piątek w Krakowie odbywała się pierwsza konferencja Polish Network Operators Group. Tak się szczęśliwie złożyło, że miałem okazję w niej uczestniczyć. Poniżej krótkie wrażenia z pierwszego dnia konferencji.

Pierwszy - i moim zdaniem zdecydowanie najlepszy tego dnia, choć dość kontrowersyjny wykład prowadził Randy Bush. Przedstawiane tezy jego "religii" były dość kontrowersyjne i odbiegały mocno od reszty wykładów. Postulował prosty szkielet sieci - żadnych QoS, żadnych MPLS w szkielecie. Core ma być wydajny i oparty o sprzęt, bez cudów software'owych. Sprzęt tanieje (podlega prawu Moora), dotyczy to także fizycznych linków. Producenci sprzętu to wróg - wciskają "wartości dodane" w stylu QoS czy MPLS za co im płacisz (i komplikujesz budowę/konfigurację sieci - podnosząc koszty utrzymania, a w sumie i tak nie wykorzystasz tego w pełni/poprawnie), zamiast inwestować w infrastrukturę (sprzęt). Sieć ma być prosta i zdolna do samonaprawy.

Poza tym, przedstawiał secure BGP jako bezpieczną (weryfikowalną kryptograficznie) alternatywę dla aktualnie stosowanego BGP i rozwiązanie problemów, jakie obecna wersja może powodować (hasła do google: Pakistan YouTube ;)).

Jak pisałem - bardzo ciekawe, trafne (kolejne wykłady potwierdzały, choć niezupełnie wprost i w zamierzony sposób ww. tezy), choć niezupełnie pasujące do polskiej rzeczywistości (o regulacjach więcej było następnego dnia). U nas nie ma wolnego rynku. W USA/Japonii - być może jest...

Kolejnym wykładem był wykład Roberta Raszuka reprezentującego Juniper, a jego tematem "50 ms service restoration mechanism". Rozwiązanie nie wzbudziło mojego entuzjazmu - po pierwsze nie zadziała przy każdej topologii (możliwe do obejścia przez ręczne tworzenie tuneli), po drugie jest - póki co - jedynie teoretyczne.

Następnie Łukasz Bromirski (Cisco) mówił o inżynierii ruchu w MPLS (ogólnie MPLS był dominującym tematem wśród wykładowców). W notatkach mam, że był szkic projektowania sieci MPLS, materiałów na stronie nie widzę (mam nadzieję, że będą), a ponieważ było to przed samą przerwą w dusznej sali - niewiele pamiętam (poza tym, że się nie nudziłem).

Kolejnym punktem, po przerwie, był wykład Wojciecha Apela z 3S o wdrażaniu IPTV. Bardzo dużo marketingu, bardzo mało technikaliów. I tak naprawdę chyba nic, o czym nie pisał kiedyś na liście mailowej. Stwierdzenie, że urynanety potrafią mieć 40 switchy w kaskadzie i jak chce się robić coś porządnie, to trzeba w takich wynalazkach 80% sieci wymienić specjalnie odkrywcze nie jest.

Z ciekawostek - podobnoż na skrętce o długości ponad 5 m (słownie: pięć metrów) notowali straty (multicastu). A na tym samym sprzęcie na światłowodzie - nie. Trochę wierzyć mi się w to nie chce (chyba, że to była jakaś dziwna skrętka...).

Bartłomiej Anszperger mówił o "From Metro Network to Carrier Ethernet Network". Nawet ciekawe, ale nie mój poziom, póki co.

Marcin Mazurek z Allegro opowiadał o tym, jak zbudowane jest i jak się rozwijało Allegro. Bardzo ciekawy i przystępny wykład, przynajmniej dla mnie (hosting to "zupełnie nie moja" działka). Generalnie w tej chwili odeszli od prostych, "garażowo-linuksowych" rozwiązań na rzecz profesjonalnego sprzętu i są zadowoleni. Plus były konkrety co i jak mieli zrobione i czemu zmieniali/zmieniają. Generalnie bardzo prosta warstwa sieciowa i do tego specjalizowane rozwiązania różnych producentów (najlepszych w danym produkcie) typu akceleratory WWW.

Ostatnim wykładem tego dnia był prowadzony przez Bruno Decraene wykład o korzyściach z kontrolowanego (graceful - brak dobrego odpowiednika w polskim AFAIK) zamykania sesji BGP. Niestety, koniec dnia, króciutkie przerwy i duszna sala znów dały znać o sobie (nie tylko mi). W każdym razie przekonał mnie (i nie tylko mnie), że faktycznie pomaga.

I tyle, jeśli chodzi o wykłady z dnia pierwszego. O części integracyjno-imprezowej nie ma co pisać, bo to tak tradycyjnie... Generalnie pozytywnie zaskoczył poziom pierwszego dnia konferencji (może syndrom pierwszej konferencji?) i dobre (bogate) zaplecze. Trochę przeszkadzały krótkie przerwy i mała (przez co duszna po czasie) sala.

1. ike napisał(a):
20 września 2008, 18:30:55

:-) Powiedz jeszcze jak poszło panu z naszej-klasy.

2. rozie napisał(a):
20 września 2008, 18:33:29

ike: Oczywiście. Ale to w części drugiej. Chronologia uber alles. ;)

3. Ris napisał(a):
21 września 2008, 12:40:28

Może mógłbyś coś więcej napisać o tym co wspomniałeś o allegro.pl. Co to były za garażowe rozwiązania i w co zainwestowali?

4. zen napisał(a):
21 września 2008, 21:37:17

Ris: a co Cię konkretnie interesuje? rozie: do prawa Moora link Ci sie spałował na końcu

5. rozie napisał(a):
22 września 2008, 08:05:29

Ris: Myślę, że przy okazji opisu wykładu N-K zaspokoję Twoją ciekawość. Cierpliwości.
zen: A konkretniej? Bo nie widzę buga (tak, przed kawą jeszcze). ;/

UPDATE: mam! Głupie wiki. AFAIK ogólnie zaleca się wersję z / na końcu linka... Dzięki!

6. tomasz zen napierała - myśli n napisał(a):
22 września 2008, 10:40:18

Nasi na PLNOG’08

W ubiegłym tygodniu odbyło się (zdaje się, że pierwsze) spotkanie Polish Network Operators Group. Nie jesteśmy co prawda operatorem, niewątpliwie jednak jesteśmy jednym z większych klientów polskich operatorów sieciowych. Z tego pewnie wz[...]

7. Ris napisał(a):
22 września 2008, 19:42:01

@zen
Przecież opisałem co mnie interesuje.

8. drixter napisał(a):
23 września 2008, 19:05:20

Kiedy możemy się spodziewać opisu drugiego dnia?

9. rozie napisał(a):
23 września 2008, 19:08:19

drixter: Pół jest w drafcie. Dziś wieczorem/jutro rano będzie.

10. Różowy blog napisał(a):
24 września 2008, 06:54:35

PLNOG 2008 - wrażenia cz. 2.

Mimo, że nie zabalowaliśmy zbytnio pierwszego dnia, wstaliśmy punktualnie i zgodnie z planem, to nie dotarliśmy na pierwszy wykład dnia drugiego (dzień pierwszy tutaj. Plecak kumpla nagle okazał się za mały, mimo, że do Krakowa całkowicie[...]