Paint it... white! czyli jak pionierem ekologicznym zostałem.

14 września, 2008

Po raz kolejny moje na wierzchu[1]. Kiedyś wpadłem na pomysł ochłodzenia mieszkania przez pomalowanie czarnego dachu na biało. Tanie (farba stara była) i nawet skuteczne (no, cudów nie ma, bo i tak poddasze, ale dach zdecydowanie mniej się grzeje). I co? I naukowcy potwierdzają! Tyle, że z punktu widzenia globalnego ocieplenia. ;) Wg. ich badań dachy to 20-25% powierzchni miast, a chodniki 40% (chyba z jezdnią, albo jakieś dziwne te miasta mają).

Tak nawiasem, standardowy, nieudziwniony chodnik jest jasnoszary (obserwuję modę na chodniki (tak, chodniki, nie ścieżki rowerowe) z czerwonego polbruku - samo zło), więc też nie taki zły. Chociaż można by go - w kontekście ww. badań "dobielić" jakąś domieszką... Znacznie lepsze od malowania - nie ściera się.

Z ciekawostek - taki pomalowany dach jest już całkiem dobrze widoczny w google earth - można tam umieścić napis (jest plan...), logo czy nawet reklamę (jak już to wymyślą, to będzie dowód, że byłem pierwszy). ;)

Padł nawet pomysł użycia odblaskowego materiału na chodnikach, wręcz luster. Ale mam dziwne wrażenie, że w tym pomyślę nie o emisję CO2 chodzi, a o spódniczki. ;>

[1] - RWL - dla wtajemniczonych.

1. wikiyu napisał(a):
14 września 2008, 13:12:38

fakt, chodniki z luster to byłby ciekawy pomysł ]:->~
Co zaś się tyczy dachów – sprytne

2. ronin napisał(a):
14 września 2008, 13:23:37

Nie bardzo rozumiem. Skoro dach będzie biały i dom będzie sie mniej nagrzewał od słońca, to czy nie trzeba będzie w zimie go mocniej dogrzewać?

3. rozie napisał(a):
14 września 2008, 13:32:51

ronin: Szczerze mówiąc w naszym klimacie wpływ Słońca zimą jeśli chodzi o ogrzewanie dachu, zwł. płaskiego to chyba pomijalny jest (raz, tragiczny kąt, dwa Słońca u nas nie ma). Poza tym, biały dach także wypromieniowuje mniej ciepła. I w ogóle jest przykryty śniegiem/lodem. ;)

4. marmez napisał(a):
14 września 2008, 15:05:45

@rozie: że ciemny dach w zimie nie pomoże, to się zgadzam, ale pisanie, że biały promieniuje mniej ciepła jest jakaś bzdurą. Promieniowanie zależy tylko od temperatury powierzchni a nie od koloru. Chyba, że już mam jakieś zaćmienie z fizyki… Ja bym powiedział nawet, że biały promieniuje więcej, bo więcej w postaci światła które odbija bez przerabiania na ciepło, które dom może pochłonąć przez dach.

Jeżeli ktoś chce wykorzystać energię słońca to się zakłada panele słoneczne w których ogrzana ciecz jest gdzieś tam przenoszona, a nie ogrzewa dom przed dach ocieplony ~10cm styropianu ;)

5. rozie napisał(a):
14 września 2008, 15:13:45

marmez: Coś mi świta z ciałem doskonale czarnym (promieniowanie we wszytkich zakresach fal). I nie myl odbijania z wypromieniowywaniem wewnętrznego ciepła – to inne bajki.

6. anoriell napisał(a):
14 września 2008, 15:15:47

Ja z którejś lekcji fizyki pamiętam, że zupy powinno się trzymać w ciemnych garnkach bo wolniej wtedy oddają ciepło/energię.

Podejrzewam, że z dachami jest podobnie, ale czy w naszym klimacie nie jest tak, że zimą dach tak czy siak jest biały? ;)

7. rozie napisał(a):
14 września 2008, 15:19:04

anoriell: Ciemnych z zewnątrz czy od wewnątrz? Na pewno wskazane jest, by denko od strony palnika było ciemne. ;)

8. anoriell napisał(a):
14 września 2008, 15:20:38

@rozie: Z tego co zrozumiałam, to najlepiej jakgarnek cały jest ciemny, ale to nic pewnego, bo w książkach do podstawowej fizyki jest obecnie więcej obrazków niż treści ;)