Naprzód, planeto!

06 marca, 2008

Od dłuższego czasu miałem marzenie wizję projektu "planeta SzLUUG" wzorowanej na planet Debian. Miejsca, w którym będą zebrane blogi szluugowiczów i okolic. Sam SzLUUG nie jest aktualnie zbyt aktywny (eufemizm ;)), ale i całkiem nie umarł, a sporo ludzi zajęło się ciekawymi (zawodowymi) sprawami (niekoniecznie w Szczecinie). Poza tym, miło mieć z nimi kontakt, wiedzieć, co się dzieje itd. Wczoraj odbyłem krótką naradę z miłościwie nam panującym prezesem, który stwierdził "chcesz to rób". No to zrobiłem, jak umiałem (with the little help from my friends)...

Czemu planeta, skoro istnieje strona, lista mailowa i kanał IRC (#szluug @ IRCnet)? Primo, lista jest zamknięta - nowej osobie ciężko się dostać do niej. Secundo, na liście udziela się garstka ludzi. Tertio, ruch na liście nie powala. Kanał IRC - cóż, podobnie, na kanale jest specyficznie, poza tym, nikt nie siedzi 24h/dobę tam. Zdarzają się dyskusje, ale jest to sporadyczno-spontaniczne... Na stronie nie dzieje się nic, brak też kanału rss kanał rss ma problemy z pl-znakami/formatowaniem.
Tymczasem wiem, że sporo szluugowiczów ma blogi, nawet aktywne i nawet ciekawe (a SzLUUG to ludzie). Ale dotarcie do nich (blogów) zawsze sprawiało mi trudność. Stąd zamysł, by wszystko było to w jednym miejscu: aktywności szluugowiczów, miejsce do poznania SzLUUGa, jakaśtam forma kontaktu. Jako cel postanowiłem sobie dodanie ponad 20 blogów do końca marca i ponad 30 do czerwca.

Jak pomóc?

Możesz mi pomóc podsyłając dane o swoim blogu (patrz niżej) i informując znajomych szluugowiczów o planecie (będę się zgłaszał do tych, do których mam kontakt, ale...).
Jeśli jesteś dodany, możesz pomóc pisząc o ciekawych rzeczach i/lub projektach czy wydarzeniach w SzLUUG (Poznaj Linuksa 5 ciągle żyje, prawda?).
Ulepszenia wyglądu (template, .css) mile widziane, choć jak dla mnie ma to być proste, schludne i tyle (ideał to planet Debian). I tak nikt na stronie nie czyta. ;)

Kto pisze na planetę?

 • byli i aktualni członkowie SzLUUG, niezależnie od tematyki bloga (mogą podać feed ogólny),
 • członkowie PLUG z zachodniopomorskiego, niezależnie od tematyki bloga,
 • ludzie zaprzyjaźnieni ze SzLUUG (imprezy itp.), niezależnie od tematyki bloga,
 • ludzie związani z wolnym oprogramowaniem, programowaniem i okolicami z zachodniopomorskiego (raczej tematycznie)

Język polski lub angielski.
W każdym przypadku decyzję o dodaniu/usunięciu feeda podejmuje wasz niezrównany opiekun planety, czyli ja. Odwołania od decyzji proszę kierować do zarządu.
Czyta oczywiście każdy, kto zechce.

Czego potrzebuję by dodać feeda?

 • oświadczenia woli (email/jabber/IRC/ustnie),
 • linka do feeda, który ma być dodany (preferowane i zalecane formatowanie html),
 • nazwa pod jaką chcesz być dodany (wielkie/małe litery się liczą!),
 • opcjonalnie - zdjęcie głowy (zapomnij o avatarach, grafikach itp.) w formacie png o wielkości jakoś 32x32 (opcja; TODO) - zerknij na planetę Debiana,

Garść danych:

 • Tymczasowo planeta dostępna jest testowo tutaj, docelowo będzie na Planeta jest dostępna w tym miejscu.
 • Aktualizacja strony co 5-30 minut (wyjdzie w praniu, pewnie okolice połowy przedziału będą) 10 minut.
 • Uwagi proszę kierować bezpośrednio do mnie (komentarz/jabber/email/IRC). Powinien działać ;) email planet (at) szluug kropeczka org

Zapraszam do korzystania. :-)

1. ike napisał(a):
06 marca 2008, 12:36:40

„W każdym przypadku decyzję o dodaniu/usunięciu feeda podejmuje wasz niezrównany opiekun planety”

Chyba powinno być „niezrównoważony opiekun planety”.

Dzięki rozie, że się tym zająłeś. Zobacz – nawet zmotywowałeś malina do roboty nad template!

2. rozie napisał(a):
07 marca 2008, 09:53:33

Jedna rzecz mi się rzuciła w oczy. Jak napisałem, że potrzebuję nazwy, to podały ją ze dwie osoby. No ale nic, dajemy radę. ;)