Rozproszone obliczenia.

01 marca, 2006

Natura nie znosi pustki, a ja nie znoszę, jak się procesor marnuje, więc po tym, jak po utracie paru m-cy obliczeń zrobiłem sobie przerwę z mprime, zacząłem bawić się w łamanie szyfru z drugiej wojny światowej, czyli odkodowywanie ostatnich czterech (obecnie trzech) nieznanych wiadomości kodowanych Enigmą. Projekt to M4 Project. Obliczeń nie ma zbyt wiele, myślę, że w parę tygodni projekt się skończy, szczególnie, że liczba uczestników gwałtownie rośnie. Dostępny klient na większość systemów operacyjnych.

1. Azrael Nightwalker napisał(a):
01 marca 2006, 10:37:06

Ja biorę udział w projekcie Predictor@Home. Projekt ten ma zastosowanie medyczne więc IMHO jest bardziej użyteczny ;)

2. rozie napisał(a):
01 marca 2006, 18:06:55

Nie liczę projektów tego typu ponieważ:
1. Kod nie jest otwarty, a regulamin nie jest jasny (to o podobnym projekcie - nie wczytuję się w ten konkretny). Więc licząc niby coś medycznego może się okazać, że liczysz coś zupełnie innego.
2. Ktoś potem będzie zarabiał grubą kasę na tych obliczeniach. Jeśli chodzi o matematykę (GIMPS) czy M4 Project - nie ma takiej możliwości. Hobbyści hobbystom. ;-)

3. Azrael Nightwalker napisał(a):
02 marca 2006, 09:51:41

Architektura BOINC z której korzysta ten projekt jest otwarta. Klient BOINC ściąga sobie binarkę odpowiedniego projektu (tu już mamy zamknięty kod).
Predictor to projekt Uniwersytetu w Stanford - ufam że tak poważna instytucja nie będzie chciała sobie psuć renomy.

4. rozie napisał(a):
02 marca 2006, 09:56:33

No o kod klienta mi właśnie chodzi. To, że narzędzie do ściągania klientów czy nawet ściągania próbek jest otwarte, nie daje praktycznie nic.
Co do renomy - nie ma mowy o jej stracie. Przecież nie wiesz, co liczysz. ;-)
Oczywiście mogą faktycznie liczyć to, o czym piszą. Pytanie co zrobią z uzyskanym wynikiem...

5. RedHand napisał(a):
03 marca 2006, 10:21:09

To może sobie Gentoo zmerguj :>

6. Pomiędzy bitami napisał(a):
16 października 2010, 21:18:13

Geekowy grzejnik powered by Debian .

Powoli robi się szaro i zimno i trzeba było pomyśleć o uruchomieniu ogrzewania w mieszkaniu. Grzeję prądem, niestety drogo , ale nie zmienię tego, bo ani mieszkanie moje, ani pewnie warunków technicznych na co innego nie ma. A skoro już og[...]