Kolejny wykład SzLUUGa, czyli LyX.

03 grudnia, 2005

Odbył się kolejny wykład SzLUUGa. Tym razem tematem był LyX, czyli "program do pisania magisterek". Żart oczywiście, ale faktem jest, że wykorzystuje się go głównie do pisania prac naukowych, a przy pisaniu magisterki ma parę ultraprzydatnych opcji, jak choćby spisy bibliografii, które powodują, że odpada część pod tytułem "szukamy klasycznej bibliografii przedmiotu". Wiem, żaden wysiłek, szczególnie, jak się wie, o co chodzi, ale jak ktoś pisze pierwszy raz... Polecam, choć sposób pisania odbiega od tego, do czego przywykli użytkownicy Worda czy OpenOffice Writera. Dla nich ten wykład mógł być szczególnie cenny, ale zawsze można dopytać się na spotkaniu...

Wykład podobał mi się - ja programu nie znam w ogóle, a prowadzący potrafił odpowiedzieć na większość stawianych mu pytań, tzn. pokazać, co jak się robi. W sumie przekonał mnie do tego programu, żal tylko, że LyXa nie ma w Debianie (znaczy jest, ale w unstable). To znaczy może też nie do końca tak, bo w backportach jest wersja 1.3.4 (najnowsza obecnie to 1.3.6). Pomyślę nad zrobieniem własnej paczki, chyba... Ogólnie lubię, gdy wykład prowadzi praktyk.

Moja miła też była zadowolona z przyjścia na wykład. Stwierdziła, że rozumiała o czym był, a że wcześniej interesowała się LaTeXem (który okazał się zbyt hardcore'owy), to LyX przypadł jej do gustu.

Poza tym, odbyło się walne zgromadzenie SzLUUG, który się zarejestrował jako organizacja w końcu. Wybrano zarząd, trafiłem do komisji rewizyjnej. Przy okazji zmuszono mnie do uregulowania składek (jeżu, jakiż bałagan z tym, miesiąc temu miałem wszystko OK, teraz nie OK), a w zasadzie do wystąpienia i zapisania się od organizacji, skutkiem czego jestem pierwszym członkiem na liście, poza założycielami ofc. ;-) Ogólnie zebranie przebiegało nawet sprawnie i zgodnie z przepisami, tzn. zachowaliśmy procedurę i doszliśmy do porozumienia we wszystkich kwestiach. Więcej szczegółów na stronie SzLUUGa, niebawem, zapewne.

Małe sprostowanie: są paczki dla Sarge. Przygotowane przez autorów LyXa. Leżą tu, a w katalogu bin znaleźć można wiele paczek dla innych systemów i dystrybucji, w tym wersję dla Windows.