Operacja się udała. Pacjent zmarł.

13 listopada, 2005

Korzystając z wolnego popołudnia wziąłem się za naprawę płyty głównej mojej miłej. Soltek z napuchniętymi kondensatorami - uruchamianie za którymś razem (kilka minut restartów było standardem), samoczynne resety, BSODy, ten klimat. Praktycznie nieużywalny już był. Zaopatrzony w profesjonalne (i mniej profesjonalne) narzędzia, wziąłem się za wymianę kondziołków (sztuk 13, numer 14 między slotami PCI wyglądał na nieużywany i sprawny, więc postanowiłem go nie wymieniać). Po pierwszych dwóch wiedziałem co i jak, kolejne 5 poszło błyskawicznie...

No i trafił się ten koło gniazda zasilania... Narzędzia okazały się nie dość dobre, na pomysł 'zastrugania' grotu wpadłem chyba za późno. Efekt: po oczyszczeniu otworów nie chciał się przylutować. Podejrzewam, że przegrzałem i zniszczyłem metalizację wokół otworu.

W sumie 5h z życiorysu, parę zł na części i to wszystko. Płytę będzie trzeba kupić nową (nie Solteka, chociaż przypadłość puchnących kondensatorów jest wyjątkowo częsta u wszystkich producentów). Martwi mnie też, że mój Soltek ma podobnie - kondensatory napuchnięte i wyciekają... Tyle, że on się jeszcze trzyma niezawodnie. Nauczony doświadczeniem nie ruszam, póki działa. Na drugą płytę w tym miesiącu mnie nie stać.

1. Mateusz napisał(a):
13 listopada 2005, 22:19:14

ABIT Rulez... :-)

2. rozie napisał(a):
13 listopada 2005, 22:21:09

Raczej Asus będzie. A akurat Abity były pierwszą firmą, o której problemach z kondensatorami było głośno. Zresztą, kumpel ma Abita, wolę mojego Solteka (SL75-KAV).

3. Mateusz napisał(a):
13 listopada 2005, 22:27:04

Tak, prawda, że Abit był pierwsza firma z puchnącymi kondensatorami, aczkolwiek wszyscy mówią, że teraz tak już się nie dzieje, przynajmniej ja nie mam powodów do narzekania na swojego BH7. ...Zresztą o gustach się nie dyskutuje :-)

4. rozie napisał(a):
13 listopada 2005, 22:28:43

Hm. No to zobaczę, czy mają Abity w tym sklepie, do którego idę. Poza tym, trochę mnie nie 'teraz' interesuje, bo procek to Athlon XP...

5. RedHand napisał(a):
14 listopada 2005, 14:50:02

Ja z mojego MSI jestem bardzo zadowolony :-)